Izolację termiczną dachu na poddaszu użytkowym lub nieużytkowym można wykonać przy użyciu różnych materiałów, między innymi wełny i pianki. Co będzie lepsze?
Pianka jako izolacja
Jeśli mówimy o izolacji z pianki, to musimy mieć na myśli izolację pianką poliuretanową. Taką piankę nazywa się w skrócie jako PUR i jest to natrysk za pomocą specjalistycznego sprzętu, dwóch składników - poliol i izocjanian. Rozpylane są one pod wysokim ciśnieniem na wyznaczonej powierzchni izolowanej, a następnie rozszerzają się nawet do 120-krotnej objętości początkowej w zaledwie kilka sekund. Na koniec zastygają jako ciało stałe i tworzą solidną warstwę izolacyjną.
Wełna izolacyjna
Tradycyjnie izolację termiczną w domach mieszkalnych wykonuje się z wykorzystaniem wełny mineralnej lub szklanej, które mają podobne właściwości. Stanowią one dobrą izolację termiczną, akustyczną i przeciwogniową.
Pianka czy wełna?
Zarówno przy użyciu pianki, jak i wełny do ocieplania dachu i ścian można uzyskać podobny współczynnik przewodnictwa ciepła, o ile jakość montażu będzie wysoka. Pianka nakładana jest szybko i taką pracę może wykonać jedna osoba w krótkim czasie. Przylega ona bezpośrednio do ocieplanej powierzchni i nie wymaga wykorzystywania dodatkowych elementów. Wypełnia każdą lukę i zakamarki, co powoduje wzrost efektywności izolacji. Zalety pianki PUR przemawiają za jej zastosowaniem zamiast wełny.



